EMDR ile alakalı literatür taraması ve blog yazısı. İçerik bilgilendirme amaçlıdır.

EMDR yaklaşımı, literatürde ‘kısa süreli uygulamalar’ grubunda yer alır. EMDR uygulamasının ne kadar süreceği sorunun tipi, danışanın bugünkü yaşam koşulları, önceki zor yaşam olaylarının sayısı ve etkisi ile bağlantılıdır. Her kişinin bilgileri kendi değerleri ve deneyimleri doğrultusunda kendine has bir biçimde işlemesi de süreyi etkiler.

Örneğin; Amerikada travma sonrası stres bozukluğu olan savaş gazileri ile yapılan bir araştırmada, 12 seans EMDR uygulamasından sonra kişilerde %76 oranında travma sonrası stres bozukluğunun ortadan kalktığı belirtilmiştir. (Carlson ve diğerleri, 1998).

Yapılan bir araştırmada günlük veya haftalık olarak planlanan EMDR uygulamasının neredeyse eşit seviyede sonuç verdiği belirtilmiştir. (Hurley ve diğerler, 2018)

Kaynakça : Carlson, J., Chemtob, C., Rusnak, K., Hedlund, N., and Muraoka, M. (1998). Eye Movement Desensitization and Reprocessing (EMDR) treatment for combat- related posttraumatic stress disorder. J. Trauma Stress 11, 3–24. doi: 10.1023/A:1024448814268

Hurley, E. C. (2018). Effective treatment of veterans with PTSD: Comparison between intensive daily and weekly EMDR approaches. Frontiers in Psychology, 9, 1458.